Author: admin

TransLogic™ për të shfaqur Strategjitë Proaktive të Dizajnit në Konferencën e Institutit Amerikan të Arkitektëve Sfidat e parandërtimit dhe zgjidhjet ndihmëse të projektimit do të diskutohen nga ekspertë në arkitekturën e kujdesit shëndetësor TransLogic™, një kompani Swisslog Healthcare dhe një furnizues kryesor në automatizimin e transportit, do të shfaqë ekspertizën e tyre në dizajnin e kujdesit shëndetësor në Konferencën e Institutit Amerikan të Arkitektëve mbi Arkitekturën dhe Dizajnin (AIA24). E njohur si ngjarja kryesore për projektimin, ndërtimin, inxhinierinë dhe arkitekturën, AIA24 do të mbledhë liderë nga të gjitha këto industri për edukimin e vazhdueshëm dhe mundësitë e rrjetëzimit në Uashington,…

Read More

Një ndërtesë e korporatës Skanska në Suedi. (Imazhi: Adobe Stock) Në një letër hapëse të titulluar “Inflacioni po provohet më i ashpër për t’u luftuar”, Steve Stouthamer – zëvendës ekzekutiv i Skanska në SHBA për planifikimin e projektit – tha, “Inflacioni është ende në krye të mendjes për të ardhmen e afërt”, por ai vuri në dukje se përshkallëzimi i çmimeve është stabilizuar. Ndërsa bujari i industrisë (inflacioni) po fillon të tregojë edhe shenjat më të vogla të tërheqjes në SHBA, për çfarë tjetër po flasin Skanska dhe ndërtuesit dhe furnizuesit e tjerë amerikanë në 2024? Për t’iu përgjigjur kësaj…

Read More

ATLANTA, 06 qershor 2024–(BUSINESS WIRE)–Sot, cove.tool, një lider në konsulencën për qëndrueshmërinë dhe arkitekturën e mbështetur nga AI, prezanton Vitras.ai. Kjo platformë inovative në internet përdor inteligjencën artificiale për të transformuar rrjedhat e punës arkitekturore dhe të projektimit. I planifikuar të lançohet më vonë në qershor, Vitras.ai ofron module të fuqizuara nga AI që automatizojnë detyra thelbësore si studimet e zonave, vlerësimi i kostos, krahasimi i energjisë dhe analiza klimatike. Duke thjeshtuar proceset komplekse dhe që kërkojnë kohë dhe duke ofruar njohuri të thella, të drejtuara nga të dhënat, Vitras.ai rrit efikasitetin dhe saktësinë, duke optimizuar menaxhimin dhe vendimmarrjen e…

Read More

Studiot britanike Foster + Partners dhe NEON kanë krijuar pavijone të bëra nga materiale ndërtimi, duke përfshirë kanale dhe skela të ricikluara, për Festivalin e Arkitekturës në Londër të këtij viti. Të vendosura në sheshe jashtë ndërtesave të zyrave të zhvilluara nga Brookfield Properties, dy pavionet u projektuan si hapësira grumbullimi shumëngjyrëshe që synojnë të inkurajojnë diskutimet rreth riciklimit. Foster + Partners krijuan pavijonin Radial. Foto nga Aaron Hargreaves“Të dizenjuara si pika referimi, pavionet janë frymëzuar nga temat e rrethores, komunitetit dhe qëndrueshmërisë”, tha Brookfield Properties. “Duke iu përgjigjur temës kryesore të Festivalit të Arkitekturës në Londër të Reimagine, ata…

Read More

Një ngjarje informative njëditore, Samiti i Dizajnit dhe Arkitekturës së Brendshme (IDAS) është krijuar për të bashkuar vendimmarrësit kryesorë nga industritë e mikpritjes dhe dizajnit për të diskutuar sfidat e përbashkëta dhe për të krijuar lidhje të reja.E përbërë nga një audiencë e stilistëve të brendshëm, arkitektëve, hotelierëve dhe prodhuesve dhe furnitorëve kryesorë të industrisë, ngjarja ofron një hapësirë ​​mikpritëse për mundësitë e rrjetëzimit dhe takime ballë për ballë, ndërkohë që pret gjithashtu një program seminarik magjepsës me një numër të mirënjohur. personalitete në rreshtin e folësve.Këtë vit, të tre diskutimet e panelit do të ndahen në tre tema: procesi…

Read More

Një pjesë e nismës Neom të Arabisë Saudite, Trojena është një projekt ambicioz i vendosur për të ripërcaktuar konceptin unik të jetesës urbane së bashku me qasjen e tij novator ndaj arkitekturës moderne si dhe futuriste. Ky projekt është projektuar në rajonin veriperëndimor të Arabisë Saudite, është një projekt Neom prej 500 milionë dollarësh. Ky projekt është vendosur të revolucionarizojë energjinë, bioteknologjinë, ushqimin, si dhe turizmin. Trojena është ndërtuar me një qasje veçanërisht të jashtëzakonshme dhe inovative, e cila është e kombinuar pa probleme me mjedisin natyror, i cili ofron një mënyrë jetese unike dhe të qëndrueshme. Dizajn Vizional dhe…

Read More

Pastrimi vazhdoi të martën pas një zjarri masiv me tetë alarme në një kantier ndërtimi banesash të përballueshme në Redwood City që shkaktoi evakuime dhe një këshillim për cilësinë e ajrit. Të martën në mëngjes, ekuipazhet qëndruan në vend, duke monitoruar pikat e nxehta dhe shpërthimet e mundshme në një nga zjarret më të mëdha të strukturave në zonën e Gjirit në vitet e fundit. Zjarri u raportua për herë të parë në orën 10:15 të së hënës në bllokun 2700 të Middlefield Road dhe u përhap me shpejtësi përmes skeletit të drurit të një ndërtimi banimi 179 njësi në…

Read More

(A) Dizajni i frymëzuar nga bio i lëkurës elektronike të arkitekturës 3D (3DAE-skin). (B) 3DAE-lëkurë e ngjitur në majën e gishtit të një dore roboti. (CG) Imazhe optike dhe mikroskopike të lëkurës 3DAE. Kredia: Shkenca (2024). DOI: 10.1126/science.adk5556 E krijuar nga natyra, lëkura e njeriut shfaq aftësi të fuqishme ndijore që janë ndjekur nga shkencëtarët për një kohë shumë të gjatë. Megjithatë, është sfiduese për teknologjitë e sotme të përsërisin rregullimin hapësinor të mikrostrukturës komplekse 3D të lëkurës njerëzore. Një ekip hulumtues i udhëhequr nga profesori Yihui Zhang nga Universiteti Tsinghua ka zhvilluar një lëkurë elektronike të arkitekturës tre-dimensionale që…

Read More

Eksosistemi i ndërtuar është projektuar për ekskavatorë nga 15 deri në 50 ton për t’u mundësuar atyre të funksionojnë në mënyrë autonome. Sistemi përfshin një mbyllje për të gjitha kushtet e motit, radar afërsie, kamera 360 gradë, GPS dhe një kompjuter me ftohje të lëngshme. Ndërtuar thotë se sistemi i tij përmban RTK, GPS dhe IMU-të moderne dhe softuer kinematik të pronarit. Sistemi i montimit shkon në bishtin e ekskavatorit dhe mund të shkëputet kur është e nevojshme. Kamerat dhe sensorët e tjerë janë montuar me magnet dhe kapëse U. Instalimi zgjat disa orë dhe është plotësisht i kthyeshëm, thotë…

Read More

Gjithçka ka të bëjë me shanset dhe mundësitë e dyta. Është një përpjekje bashkëpunuese e Zyrës së Sherifit të Qarkut Clarke dhe Habitatit të Zonës së Athinës për Humanitetin dhe është një fillim i mirë në ndryshimin e drejtimit të jetëve. Klasa inauguruese e Programit të Ndërtimit të Banorëve të Burgjeve Future Foundations u diplomua të martën, më 4 qershor, në burgun e qarkut Clarke në Athinë. Dita festoi katër gra, Brittany Blevins, Selina Watts, Angela Nichole Mosley dhe Shelby Hammock, të cilat përbënin klasën e parë të programit. Duke bërë një ndryshim Misioni i këtij programi është i trefishtë:…

Read More